2019 Dijital Raporu Yayınlandı! Gayrimenkul Danışmanları İçin Rakamları Yorumladık.

instagram reklamları ile form toplamak
Facebook Reklam ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi
14/02/2019
gayrimenkul danışmanları için sosyal medya istatistikleri

sosyal medya kullanım istatistikleri ve gayrimenkul danışmanları için anlamları

Dijital çalışanlarının merakla beklediği tüm ülkeleri kapsayan detaylı dijital raporu olan We Are Social 2019 yayınlandı. Peki bu rapor neden bu kadar önemli? Çünkü global olarak ve her ülkenin ayrı ayrı internet, mobil, sosyal medya ve online ticaret kullanım istatistik bilgilerini veriyor. “Hangi dijital mecralarda yer almalıyım?”, “müşterilerim hangi dijital mecralarda yer alabilir?” gibi sorularınıza cevap buluyorsunuz. Veriler harika, neden dijitalde olmalısınız, neden dijital ve sosyal medya reklamları vermelisiniz, hepsinin cevabı aşağıda istatistiklerde yer alıyor.

Hadi birlikte inceleyelim. Dip not; aşağıda yer alan veriler Türkiye için 2018 verilerinin ortalamasıdır.

Konu Başlıkları

>>1) Dijital | 2018’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

>>2) Mobil Kullanımı ve Sosyal Medya

>>3) Akıllı Telefonlar ve Dijital

>>4) Dijital | İnternette Ne Kadar Zaman Geçiriliyor?

>>5) Sosyal Medyada Ne kadar Zaman Geçiriliyor?

>>6) Ne sıklıkla İnternete Giriliyor?

>>7) Linkedin ve Ticari Çalışan Gayrimenkul Çalışanları

>>8) Mobil ve Video İlişkisi

>>9) Aplikasyonlar ve Mobil

Raporu yorumlarken özellikle gayrimenkul danışmanlarının sorularına yanıt olabilecek bilgileri derledik. Şimdi başlıkları inceleyelim.

1) Dijital | 2018’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları

En çok tercih edilen sosyal medya platformu youtube, ardından sırasıyla instagram, whatsapp, facebook, twitter, facebook messenger, skype, snapchat, linkedin, pineterst geliyor ve liste devam ediyor. Tabii bu veriler Türkiye İçin geçerli. Dünya genelinde ise ilk sırada facebook ardından youtube geliyor. Youtube aynı zamanda bir arama motoru olarak da kullanılıyor. Gayrimenkul videolarınız ile youtube’da yer almak için güzel bir sebep bu sıralama. Instagram, facebook’un önünde. Ancak bu sizi yanıltmasın, önemli olan sizin portföyünüzü talep eden kişilerin nerede yer aldığı. Konum, yaşam tarzı ve yaş gibi faktörlere göre sosyal medya kullanım sıralaması değişebiliyor. Bunun için reklam verirken hem facebook hem de instagram da verip, performansına göre diğer reklamların mecralarını karar vermek sizin için daha uygun olabilir.

2) Mobil Kullanımı ve Sosyal Medya

Türkiye nüfusu yaklaşık 82 milyon kabul edilirken, telefon hattı sayısı 76 milyon civarında. Burada birden fazla telefonu olanları unutmamak gerekir. Asıl ilgi çekici rakam 59 milyon internet kullanıcısı var. Bu harika bir rakam. 52 milyon kişi ise sosyal medyada yer alıyor. 44 milyon kişi ise mobilden sosyal medya uygulamaları kullanıyor.

3) Akıllı Telefonlar ve Dijital

Yetişkinlerin %77’lik kısmında akıllı telefon var, %48’lik kısmında ise bilgisayar kullanımı söz konusu. Bu demek oluyor ki web siteniz ve bloglarınız mobil uyumlu olmalı! Potansiyel müşterileriniz sizi aratırken mobil üzerinden arama yapabilir ve blogunuz ile siteniz mobil uyumlu olmalı. Özellikle instagram reklam veriyorsanız ve site yönlendirmeniz varsa, siteniz mobil ile uyumlu olmalı! Türkiye’de 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı varken, 44 milyon aktif kullanıcı mobilden de sosyal medyaya giriş sağlıyor. Bu veriler mobil uyumluluğun önemini vurguluyor.

4) Dijital | İnternette Ne Kadar Zaman Geçiriliyor?

Ortalama günlük internet kullanım süresi 7 saat 15 dakika. Artık online ortamlarda ivedilikle yer almak için başka bir sebebiniz daha oldu! Günün yaklaşık olarak üçte biri bilgisayar başında geçerken müşterilerinize broşürden ulaşmak yerine ya da broşüre ek olarak dijital mecralar aracılığı ile ulaşmak için harika bir sebep. Bunun için sosyal medya hesaplarınız, blog yazılarınız ve daha pek çok çalışma ile potansiyel hedef kitlenizin size dijital aracılığı ile ulaşmasına olanak sağlayabilirsiniz.

5) Sosyal Medyada Ne kadar Zaman Geçiriliyor?

Sosyal medyada geçirilen ortalama süre ise 2 saat 46 dakika !!! İşte sosyal medyada yer almak ve reklam vermek için harika bir neden! Çünkü müşteriler günde ortalama 2 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor. Hal böyle olunca sosyal medya platformlarından müşterilerinize ulaşmanız önem kazanıyor. Gayrimenkul danışmanları için Facebook ve Instagram reklam çalışmaları ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmak için ” Facebook ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi ” blog yazımızı okumanızı öneririz.

6) Ne sıklıkla İnternete Giriliyor?

İnternet kullanıcılarının %84’ü her gün en az 1 kez internete giriş yapıyor. Haftada 1 giriş yapanların sayısı ise %12. Bu neden önemli? Reklamlarınızı en az 1 haftalık periyotlarda yayınlarsanız, o %12’lik kısımı da dahil edebiliyorsunuz. Önerimiz günlük ya da 2-3 günlük reklamlar vermektense daha uzun süreli reklamlar vermek, böylece daha nadir olarak internete giriş yapan kişilere ulaşma olasılığınız artıyor.

7) Linkedin ve Ticari Çalışan Gayrimenkul Danışmanları

Linkedin geçen seneye göre kullanıcı sayısı olarak artış gösterdi. Bu sene Türkiye üzerinden 7.3 milyon takipçisi bulunuyor. Peki linkedin neden önemli? Özellikle ticari çalışanlar için bir çok kurumun çalışanına ulaşma şansınız var. Direkt olarak işinizle ilgili anahtar kişiye ulaşabiliyorsunuz. Portföyünüzün özelliklerine göre meslek seçimi, ünvan seçimi, firma seçimi gibi pek çok kritere göre hedefleme yapma imkanınız var.

8) Mobil ve Video İlişkisi

Mobilden internete bağlananların %93’lük kısmı video izliyor. Video oluşturmak, video reklamları yapmak için güzel bir sebep! Bir başka bakış açısıyla youtube gibi mecralarda reklam vermek için de güzel bir sebep.

9) Aplikasyonlar ve Mobil

Mobil aplikasyonlar arasında en çok aktif üyesi olanlar whatsapp, onu instagram, facebook, facebook messenger, twitter, turktelekom online işlemler ve sahibinden.com izliyor. Facebook messanger da reklam mecrası olarak portföyünüz ile uyumlu olması durumunda düşünülmesi gereken bir alternatif.

Raporun tamımına erişmek isterseniz, tıklayınız. Haber bültenimize üye olarak yenilikler, sektörel haberler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

2 Comments

  1. […] büyümeye devam etmiş. Peki bu rapor bize neler söylüyor? Bu konuda detaylı bilgi için “2019 Dijital Raporu Yayınlandı! Gayrimenkul Uzmanları İçin Rakamları Yorumladık.” blog yazımıza göz […]

  2. […] kullanımı, sosyal medya kullanımı gibi konularda daha çok bilgi edinmek için “2019 Dijital Raporu Yayınlandı! Gayrimenkul Uzmanları İçin Rakamları Yorumladık.” blog yazımızı okumalısınız.) Özellikle gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünen ya da […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.