Satılık Daire İçin Doğru Gayrimenkul Danışmanını Nasıl Seçmelisiniz?

gayrimenkul danışmanları için sosyal medya kullanımı ve instagram reklamları
Gayrimenkul Danışmanları İçin Sosyal Medya Yönetimi
08/03/2019
satılık daire için gayrimenkul danışmanı seçimi

satılık daire için gayrimenkul danışmanı seçimi

Konutunuzu satmaya karar verdiniz, satılık daire ilanınızı emlak sitelerinde yayınlamak yerine bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmayı planlıyorsunuz. Bölgenizde çalışan onlarca gayrimenkul danışmanı arasından kiminle çalışacağınıza karar vereceksiniz. Bu kritik bir karar çünkü gerçekten size hem danışmanlık yapıp hem de en kısa sürede en iyi fiyata satış yapacak birisini seçmek istiyorsunuz. Öncelikle bir gayrimenkul danışmanından neler bekliyorsunuz buna bakmak gerekir. Bu konuda bir liste yapmalısınız ve görüştüğünüz danışmanlara sorularınızı bu doğrultuda unutmadan sormalısınız. Satılık daire için amacınız en kısa sürede satışın gerçekleşmesi olabilir. Başka birisinin amacı ise en yüksek fiyattan satışın gerçekleşmesi olabilir. Bir başka ev sahibi içinse evin değerinde satılması olabilir. Birçok kişinin amacı bu üç noktanın sağlanmasıdır. Bunları gayrimenkul danışmanına ilettiniz, peki sonrasında hangi gayrimenkul danışmanının sizin için doğru olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bir çok kriter sizin için önemli olabilir, bu yazımızda temel olarak zaman ve değerinde satmayı etkileyen üç kriteri oluşturduk.

Satılık Daire İçin Gayrimenkul Danışmanı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Özellikler

1) Satılık Dairenin Fiyatlandırması – Doğru Fiyatlandırma

Satılık daire için “fiyatlandırma” aşaması önemli çünkü emlak sektöründe en çok karşılaşacağınız problemlerden birsi yanlış fiyatlandırma. Peki nedir bu yanlış fiyatlandırma? Tahmininiz yanlış fiyatlandırmanın “ucuz fiyatlandırma” olduğunu söylüyor olabilir, ancak durum tam tersi. Sizin satmaya karar vermeden önce aynı mahallede yaşayanlardan duyduğunuz farklı fiyatlar olacak, şu an emlak sitelerinde yer alan fiyatlara bakacaksınız ve belki de evinizin bir çok ilandan çok daha iyi olduğu özellikleri düşüneceksiniz ve kafanızda bir rakam oluşacak. Eğer sizin düşündüğünüz rakam evin değerinden yüksek ise bazı gayrimenkul danışmanları risk alarak söylediğiniz rakam yüksek de olsa sizinle anlaşmak için bu rakamın altına inmekten kaçınabilir ve ilerleyen zamanda kademeli olarak fiyatı indiririz diye düşünebilir. Bazı danışmanlar ise rakamlar arasında çok uçurum varsa portföyünüzü almayacaktır. Fiyat belirleme aşamasına dahil olmak istiyorsanız satılmış daire fiyatlarını mutlaka inceleyin ve ısrarcı bir yaklaşımdansa satılmış datasını inceleyerek analitik bir yaklaşım sergileyin, bu durumda kazanan siz olacaksınız.

+

Fiyatlandırma Aşamasının Doğru Olması İçin Kriterleriniz Neler Olmalı?

Burada değerlendirmeniz ve fiyatlandırma aşamasında öğrenmeniz gereken en önemli nokta yakın zamanda satılmış olan benzer özelliklerde ve benzer lokasyonlardaki ilanların satış bedelidir. Bu rakamlar sizin duyduklarınızdan ya da emlak sitelerinde şuan yayında olanlardan farklı olabilir. Bunun nedeni satmak istenen rakamla gerçekleşenin farklı olabilmesi! Peki bu sizin seçim kriterinizi nasıl etkileyecek? Mutlaka bir fiyat analizi isteyin, bu analizde şuan piyasada emlak sitelerinde yayında olan ilanlara göre evinizin değerini nasıl olmalı bunu konuşun ve en önemlisi son 1 yıl içinde benzer bölgede ve özelliklerde satılmış evler için ortalama bir analiz isteyin. Çünkü aslında daha önceden satılmış olan konutlar, bölgenin gerçek değerini yansıtır. Unutmayın satılan hiç bir ev sizin eviniz ile aynı değil, evinizin sahip olduğu birçok farklı özellik var ancak ortalama bir metrekare fiyatı belirlenirken satılıkların ortalama değerini bilmek gerekir. İşinin ehli bir danışman size fiyatı nasıl belirlediğini neden beklentinizin üstünde ya da altında olduğunu anlatacaktır.

+

Fırsat Maliyeti Ve Fiyat İlişkisi

Özellikle İstanbul emlak piyasasında bazı bölgelerde değerinin üzerinde birçok ilanın emlak sitelerinde yer aldığını göreceksiniz. Peki bunun dezavantajı nedir? Satılık daire için değerinden yüksek fiyatlama yapılması dairenizin satılmasını engeller! Bu size fırsat maliyeti getirir. Örneğin 3 ayda satılacak bir daire, 12 ayda halen satılmamışsa, siz o daireyi üçüncü ayda satmış olsanız, geri kalan 9 ay boyunca faiz, döviz getirisi veya başka bir yere yatırım ile kira getirisi elde etme şansını kaybetmiş olacaksınız. Özellikle sitede yer alan bir satılık daireniz varsa ve içinde kiracı yoksa ayrıca aidat ödemeye de devam edeceksiniz.

Fiyat değerleme fırsat maliyetlerini en aza indirmek ve kısa zamanda satış gerçekleşmesi için çok önemlidir. Mutlaka satılmış evlerin fiyatlarını kontrol edin. Özellikle franchise sistemi ile çalışan büyük gayrimenkul şirketlerinde satış hacmi daha yüksek olacağı için bu datalara erişmeniz daha kolay olacaktır.

Unutmayın yüksek fiyatla piyasaya çıkıp, bir yıl önce satılması gereken fiyata bir yıl sonra gelmek size hem para kaybettirir hem de zaman. Kademeli olarak fiyat düşürmektense baştan doğru fiyatı belirlemelidir. Özellikle güvendiğiniz bir gayrimenkul danışmanı ile çalışıyorsanız, onların bu konuda ki önerilerine kulak vermelisiniz. İşinin ehli bir gayrimenkul danışmanı size yapacağı pazarlama çalışmalarını ve kendi satış yetkinliklerini düşünerek olası fiyat aralığını verecektir. Bu konuda gayrimenkul danışmanının size danışmanlık yapmasına izin vermelisiniz.

2) Gayrimenkul Danışmanı ve Etkili Pazarlama Planı

Satılık daireniz için incelemeniz gereken en önemli ikinci konu ise gayrimenkul danışmanının bu daireyi nasıl pazarlayacağını öğrenmek olmalı. Örneğin bugün sahibinden.com ‘da İstanbul ilinde  155.000 adet satılık konut ilanı bulunuyor. Bu kadar ilan arasından öne çıkmak elbette zor. Aslında eğer siz de bir danışmanla çalışmaya karar vermeden önce emlak sitelerinden şansınızı denediyseniz, ilanınızı yayınladıktan belli bir süre sonra vazgeçip, bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmanızın sebeplerinden birisi de ilanınızın ilgi çekmiyor oluşu olabilir. Peki neler sağlamalı bir gayrimenkul danışmanı?

+

Afiş ve Branda Çalışması Neden Önemli?

Öncelikle afiş branda dairenize asılmalı! Yakın çevrede çalışan, oturan ve yol güzergahında satılık ilanınızın yer aldığı kişiler için afiş branda ilgilerini çekmek de etkili olacaktır. Zaten birçok gayrimenkul şirketi mutlaka bu çalışmayı yapar. Ancak 10 katlı binanın 9. Katında bu ilanlar arabayla geçen bir insanın fark etmesine pek olanak sağlamaz. Mümkünse site – apartman girişine de branda asılması faydanıza olacaktır. Gayrimenkul danışmanınızın bölgede ilanınızı duyurmak için uygulayacağı alternatif yollar da mutlaka olmalıdır, olacaktır.

+

Standart Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle sahibinden.com ve hürriyetemlak.com gibi emlak sitelerine ilanınız girilmiş olmalıdır. Daireye satılık ilanı asılmalıdır. Eğer satılık daireniz bir sitede ise site yönetimi, bekçiler ve apartman görevlileri bilgilendirilmelidir. En çok tercih edilen emlak siteleri sahibinden.com ve hurriyetemlak olsa da alternatif emlak sitelerinin değerlendirilmesi de faydalı olacaktır.

+

Emlak Sitelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İlanınız hangi emlak sitelerinde yer alacak bu öğrenmelisiniz. İlan tarihinin 15 -20 günde bir güncellenmesini talep edebilirsiniz. Çünkü yeni gelen ilanlar daha üst sıralara yerleşecekler, güncelleme ile ön sıralarda yani ilk sayfalarda yer almaya devam edebilirsiniz. Zaten işini geliştirmeye önem veren bir gayrimenkul danışmanı bu güncellemeleri belli aralıklarla yapıyor olacaktır.

Özellikle franchise veren gayrimenkul şirketleri ile çalışırsanız kendi sistemlerinde yani kendi emlak sitelerinde de ilanlarınız yer alır ve bu bir avantajdır. Çünkü başka bir danışman, satılık ev bakan bir müşterisi olduğunda buradan hızlıca kontrol yapıp, sizin danışmanınıza yönlendirme yapabilir. Buna ek olarak yerel bir çok emlak firması da alternatif emlak sitelerini daha çok değerlendiriyor olabilir. Bu yazımızda yerel emlakçı veya franchise gayrimenkul danışmanlık firmalarının karşılaştırmasını yapmıyoruz, her birisinin diğerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu aşamada sizin için önemli olan doğru gayrimenkul danışmanı ile çalışmaktır.

+

Sosyal Medya İle Satılık Daire İçin Yeni Kişilere Erişim

Sosyal medyada ilanların yer alması önemlidir çünkü arama motorlarında indexlenir. Ancak şunu unutmayın, sosyal medyada ilanınızın çok kişiye ulaşması için gayrimenkul danışmanının sosyal medya reklamlarını kullanması gerekir. Sosyal medya reklamlarının performansını ölçmek için bu reklamlardan kaç kişinin daire için bilgi aldığını ve daireyi gezdiğini sormalısınız. Facebook reklam ve instagram reklam çalışmaları ile yeni alıcılara ulaşmak ile ilgili detayları merak ediyorsanız Facebook Reklam ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi blog yazımızı okumalısınız.

+

Google Reklamları ve Başka Sitelerde Yer Almak

Satılık daire arayan kişilerde google üzerinden arama yapar ve eğer çalıştığınız gayrimenkul danışmanı emlak siteleri dışında google reklamları veya blog içerik yayıncılığı yapıyorsa veya belli sitelere reklam veriyorsa yine daha çok alıcıya ulaşıyor demektir. Daha çok alıcı ise daha hızlı satış demektir.

+

Emailing Çalışması

Emailing çalışması yapılıyorsa diğer emlak şirketleri, diğer gayrimenkul danışmanları ve yatırımcı özellikli kişilere emailing yapılması daha çok alıcıya ulaşmak için etkili bir yöntem olabilir. Ancak sizin kontrol etmeniz gereken yapılan çalışmaların sonucudur. Özellikle ticari bir emlak satışınız varsa kurumsal firmalara emailing yapılması ve sms atılması önemlidir.

Bir gayrimenkul danışmanı satılık daire için pazarlama planında hangi faaliyetleri uygulayacak bunu mutlaka sorun. Önceki çalışmalar referanstır ancak önemli olan sizin satılık mülkünüz için ne yapacağıdır.

#

Bilgilendirme istemeyi de unutmayın. Ne sıklıkla bildirim istiyorsunuz bunu belirleyin. 2-3 haftada bir, kaç kişi ile görüşüldü ve kaç kişiye daire gezdirildi bu bilgileri almakta faydanıza olacaktır. Aynı zamanda satılma sürecini de takip etmiş olacaksınız. Fiyatlandırmanın doğruluğunu ölçmek için alıcılardan gelen yorumlara da bakmak gerekir.

3) Satılık Daireler İçin Fotoğraf Çalışması

Satılık dairenin fiyatlandırılması ve pazarlama planının oluşturulması ne kadar önemliyse evin profesyonel olarak fotoğraflanması da neredeyse o kadar önemlidir. Pazarlama çalışmalarının uygulamada başarıya ulaşmasını sağlayan önemli parametrelerden birisi satılık dairenizin fotoğraflanmasıdır. Siz de emlak sitelerinden ilanlara baktığınızda bulanık, dar ekran, odaları yansıtmayan fotoğrafların etkileyici olmadığını fark etmişsinizdir. Fotoğraf net olmalı, dairenin odaları, mutfağı ve banyosu tam olarak görünmeli. Evin tüm fotoğraflarını emlak sitesine eklememek bir stratejidir ancak emlak sitesine eklenen her fotoğraf boyutları eksiksiz yansıtmalıdır. 20 metrekarelik bir oda, 13 metrekare gibi görünmemelidir.

Gayrimenkul danışmanlarının bir kısmı özellikle büyük bütçeli satılık daireler için profesyonel fotoğraf hizmeti almakta. Sizlere önerim görüştüğünüz gayrimenkul danışmanının şuan yayında olan ilanlarına göz atın, fotoğraf kalitesini değerlendirin. Fotoğraf, alıcıların ilana tıklaması için en önemli parametrelerden bir tanesidir. Bu doğrultuda fotoğraf çekimi için nasıl bir yol izleyeceğini, örneklerini sorun. Mutlaka kaliteli fotoğraf çekimi konusunda ısrarcı olun.

4) Gayrimenkul Danışmanından En Kaliteli Hizmeti Almak İstiyorsanız Ne Yapmalısınız?

Gayrimenkul danışmanı seçerken dikkat etmeniz gereken temel özellikleri yukarıda sıraladık. Ancak şunu unutmayın eğer büyük bir gayrimenkul firmasıyla çalışıyorsanız zaten sizden sözleşme alacaktır ve almalıdır da. Neden mi? Çünkü zaman ve para harcıyor. Sizin onu aradan çıkartmayacağınıza emin olmalı. Siz de güvenilir olmalısınız ki profesyonel fotoğraf çekimi, sosyal medya reklamları, site dışı branda, google reklamları, farklı emlak sitelerin giriş yapılması, video çekimi gibi farklı alternatifler için daire satılmadan zaman ve para harcasın. Dolayısıyla aslında birçok emlak firması ile aynı anda görüşüp, hiç biri ile anlaşma yapmıyorsanız belki de kaybeden siz oluyorsunuz. Eğer siz anlaşma yapıp, gayrimenkul danışmanı ile satış süresi, komisyon yüzdesi gibi konularda anlaşmaya vardıysanız, ondan da yukarıda bahsettiğimiz tüm hizmetleri istemeli ve takip etmelisiniz. Ve unutmamalısınız ki gayrimenkul danışmanı da sizden sonra dairenin satılmasını en çok isteyen kişi olacaktır. Sonuçta o da bu işten para kazanıyor ve ne kadar kısa sürede satılırsa kendisi de o kadar karlı olacaktır.

Küçük bir dip not ise franchise veren emlak firmaları ile çalışmak avantajdır çünkü bilgi paylaşımı yüksektir ancak bölgesel yerel bir emlak danışmanı da kurduğu network – iletişim ağı ve bölgeyi çok iyi takip ediyor olması ile avantajlıdır. Satılık dairenin yer aldığı bölge ve beklentileriniz doğrultusunda satışı gerçekleştirmeye bir anlamda satış kapatmaya en yetenekli olduğuna inandığınız kişi ile çalışmalısınız. Değerlendirme yaparken satışın oluşabilmesi için pazarlama planlaması ile alıcı datası oluşturmanın önemini unutmayın.

En kısa sürede satışınızın gerçekleşmesi dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.