Gayrimenkul Danışmanları İçin Sosyal Medya Yönetimi

instagram reklamları ile form toplamak
Facebook Reklam ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi
14/02/2019
satılık daire için gayrimenkul danışmanı seçimi
Satılık Daire İçin Doğru Gayrimenkul Danışmanını Nasıl Seçmelisiniz?
09/04/2019
gayrimenkul danışmanları için sosyal medya kullanımı ve instagram reklamları

gayrimenkul danışmanları için sosyal medya kullanımı ve instagram reklamları

Sosyal medya yönetimi hem markalar hem de kurumlar için online itibar ve bilinirlik çalışmalarının önemli bir parçası. Sosyal medya kullanım amaçlarını üç sınıfa ayırmak mümkün. Birincisi kişisel kullanım, ikincisi ürün satışı gerçekleştirmek ve üçüncüsü ise marka bilinirliği amacıyla kullanım.

Sosyal medya yönetimi konusuna başlamadan önce, gayrimenkul danışmanları sosyal medyayı ne kadar aktif olarak kullanıyor ve nasıl kullanmalılar biraz bunun üzerine konuşalım. Öncelikle yurt dışında gayrimenkul uzmanlarının sosyal medyayı daha yaygın ve sürüdürülebilir olarak kullandığını görüyoruz. Türkiye’de ise belli bir strateji doğrultusunda kullanıp, güzel bir şekilde sürdürülebilir çalışmalar yapanlar azınlıkta. Aslında bu bir fırsat çünkü bu alanda sosyal medyada markalaşma şansınız yüksek.

Sosyal medya geniş kapsamlı bir alan, ancak hangi mecralar sizin için daha çok fayda sağlar bunlara bakmak gerekiyor. Eğer ticari çalışıyorsanız yani ticari gayrimenkul danışmanı iseniz mutlaka Linkedin‘den faydalanmalısınız. Konut çalışmalarınızda ise instagram ve facebook çalışmalarınızı aktif olarak yürütmelisiniz. Bir gayrimenkul danışmanının facebook, instagram ve linkedin hesaplarının olması, müşterilerinin gözünde artı bir değer sağlayabilir. Reklam çalışmaları yapmayı planlıyorsanız tüm bu mecralarda kişisel hesaplarınız üzerinden “sayfa” oluşturmalısınız. Çünkü reklamları ancak sayfa üzerinden verebiliyorsunuz. Facebook ve instagram reklam çalışmaları ile ilgili daha çok bilgi edinmek isterseniz ” Facebook reklam ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi ” blog yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Konu Başlıkları

>>1) Sosyal Medya Yönetimi | Strateji Belirlemek

>>2) Sosyal Medya Yönetimi | Sosyal Medya İçerik Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

>>3) Paylaşım Etkileşimleri

>>4) Sosyal Medya Yönetimi | Gayrimenkul Danışmanı ve Görsellerin Önemi

>>5) Müşteri Ne Bekler?

>>6) Gayrimenkul Danışmanı İçin Sosyal Medya Neden Önemli?

Sosyal medya kullanımı belli bir hedef doğrultusunda stratejik olarak yürütülmeli ve hedef kitlenizi ilk aşamada belirlemelisiniz. Gayrimenkul danışmanının hedef kitlesinde iş arkadaşları, benzer işi yapan kişiler, daha önceden işlem gerçekleştirdiği kişiler, şu an görüşmede olduğu kişiler gibi müşterilerinden ve referans kümesi dediğimiz kendisine yönlendirme yapan kişilerden oluşabilir. Çalışmalarınızda hedef kitlenizin büyük çoğunluğuna dokunmalısınız. Sosyal medya yönetimi sırasında belirlediğiniz hedef kitle ile sosyal medya reklamı sırasında belirlediğiniz hedef kitle birbirinden farklı olabilir. Özellikle portföye yönelik sosyal medya reklamı çıkıyorsanız, reklam hedef kitleniz sayfanızın hedef kitlesinden farklı olacaktır.

1) Sosyal Medya Yönetimi | Strateji Belirlemek

Sosyal medya stratejisini belirlemeden önce neden sosyal medyada yer alacağınızı belirlemelisiniz. Sayfa oluşturduktan sonra amacınız hatırlanırlığınızı arttırmak olabilir. Bu doğrultuda stratejinizi oluşturmalısınız. Benim size önerim stratejiniz her ne kadar hatırlanmak, uzman olduğunuzu göstermek olsa da sizi takip edenlerin sürekli kendinizden bahseden içeriklerden sıkılacağını ve bu sebepten takibi bırakabileceğini unutmayarak ilgi çekici paylaşımlar yapmanız yönünde. 

İçerikleriniz için bir haftalık şablon hazırlamak zaman yönetimi açsından size büyük fayda sağlayacaktır. Her gün “acaba bugün ne paylaşsam?” gibi bir stres yaşamadığınız gibi planlamayı önceden yapacağınız için zaman kaybınız azalacaktır.

2) Sosyal Medya Yönetimi | Sosyal Medya İçerik Planlaması Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Öncelikle takipçileriniz ile iletişim halinde olmalısınız. Ancak sürekli monolog paylaşımlar yapmak, iletişimden çok uzak olacaktır. Yorum almasanız da takipçilerinizin baktığında ilgisini çeken, üzerine düşünebileceği paylaşımlar yapmak her zaman lehinize olacaktır. Bu da gösteriyor ki takipçilerinizin ya da hedeflediğiniz takipçilerin ilgi alanlara yönelik olarak seçimler yapmalısınız.
  • Direkt olarak işinizle ilgili olmasa da dolaylı olarak işinizin parçası olan konularda paylaşımlar yaparak onların hem ilgisini çekebilirsiniz hem de kendinizi bilgi kaynağı olarak konumlamış olursunuz. 
  • Örneğin sahibinden.com 2018 raporunda yer alan bilgiye göre 2018 yılında en çok aranan hizmetler arasında evden eve nakliyat ve boyacı gibi konular yer alıyor. Bu doğrultuda içeriklerinizde taşınma konuları, nakliyat firması seçimi, boya markaları, boya tendleri ve boyacı ararken nelere dikkat edilmeli gibi farklı konulara da yer verebilirsiniz. Püf noktalar olarak nitelendirebileceğimiz bu içerikleri belli zamanlarda paylaşımlarınıza eklemeniz takipçilerinizin ilgisini çekebilir. 
  • Yaşayan insan kategorisinde nitelendirebileceğimiz bir diğer konu ise insan kaynağınız. Bir ekip iseniz ekibin bir günü, kişi marka iseniz kendi hayatınızdan kesitler yer alabilir. Bu tarz paylaşımlarda dinlediğiniz müzikler, kahve molası, çiçekler, motivasyon sözleri gibi paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu paylaşımlar sizi rutin ve sadece iş odaklı olan paylaşımlardan farklılaştırır.  
  • İşiniz ile ilgili portföy paylaşımları ve işlemi tamamlanan portföylerin başarı paylaşımı içerikleriniz arasında yer almalı.  
  • Haftada bir portföy paylaşımı yapmak çok portföyünüz olması durumunda yeterli olmayabilir, bunun için hikaye paylaşımlarında rahatlıkla portföylerinizi sergileyebilirsiniz. 
  • Örnek Paylaşım Şablonunu oluştururken kendi hizmetleriniz ile ilgili paylaşımlar (portföy paylaşımı), müşteri memnuniyet paylaşımı, püf noktalar ve faydalı bilgiler paylaşımı, gayrimenkul sektörü ile ilgili direkt ilgili veya dolaylı olarak ilgili paylaşımlar ve yaşayan insan (ekip günü, kahve molası, çiçek paylaşımı vb.) öznel paylaşımlarının yapılması etkili olabilir. Planlamayı yaparken haftanın hangi gününde ne tarz bir paylaşım yapacağınızı belirlemek size zaman kazandırır.  

3) Paylaşım Etkileşimleri

Sosyal medya yönetimi yaparken paylaşımlardan gelen beğeni, tıklama, profil tıklama, yorum ve paylaşım sayısı gibi parametreler ile ölçümleme yapabilirsiniz. Kullanıcıların sosyo kültürel yapıları, sizinle yakınlık dereceleri, sosyal medya davranışları, yorum sayınızı ve beğeni sayınızı etkileyebilir ancak önemli olan onlarda yarattığınız algıdır. Bir gayrimenkul danışmanı için en önemli iki beklenti “güvenilir olmak” ve “konusunda uzman” olmak olarak sıralanabilir. Yaptığınız paylaşımlar özellikle takipçilerinizde bu izlenimleri oluşturuyorsa bu sizin lehinize bir durumdur.

Peki sosyal medya yorumlarına nasıl cevap vermeliyiz? Bu sorunun cevabı olabildiğince profesyonel olmak! Profesyonel olmak uzak bir duruş ve kibir ile karıştırılmamalı. Profesyonel olarak yorum yapan kişiyi ciddiye almalı, daha önceki yorumlarda aynı sorular sorulmuş olsa bile tekrar aynı nezaketle yorumlara cevap yazmalısınız. Mümkün olduğunca kısaltmalar (mrb, cnm, nbr, a.s. benzeri) kullanmadan takipçilerinizle ilgili olmalısınız.  En önemli noktalardan bir tanesi de kısa sürede cevap dönebilmek. Yorumlara mümkün olduğunca kısa sürede cevap yazmalısınız.

Bir diğer önemli nokta ise yorum yaparken standart cevaplardan olabildiğince uzak durmaktır. Aynı şekilde, binlerce organik takipçisi olan bir gayrimenkul danışmanı değilseniz, binlerce yorum gelmiyorsa, sosyal medyada size sorulan soruları kaçırmadan ve hiç bunalmadan nazikçe cevaplamalısınız.

4) Sosyal Medya Yönetimi | Gayrimenkul Danışmanı ve Görsellerin Önemi

Görsel, görsel ve görsel. İster sahibinden.com’a yeni bir portföy ekliyor olun, ister sosyal medyada bir paylaşım yapıyor olun, görsel sizin için çok önemli. Emlak sitelerine kaliteli ve profesyonel görsel yüklemek konut gezdirme oranlarınızı ciddi miktarda arttırır. Sosyal medyada da görsellerinizin kaliteli ve güzel olması sayfanıza olan ilgiyi arttıracağı gibi, hashtaglerden de yeni takipçi kazanmak açısından sizin için faydalı olacaktır. Aynı zamanda kaliteli görsel sizin işinizi ciddiye aldığınızın da bir göstergesidir. 

5) Müşteri Ne Bekler?

Müşteri kendisinin çıkarlarını düşünen, hızlı hareket eden, güvenilir ve konusunda bilgi sahibi olan danışmanlarla çalışmak ister. Sizde bu özellikler olsa da kendi profillerinizden bunları yansıtıyor musunuz? Sayfanıza bakanlar koşturan, öğrenen ve güvenilir bir danışman olarak sizi görüyor mu? Bu sorulara cevap verebilecek stratejilerle sosyal medya yönetimi sağlamanız önemli. Müşteri memnuniyetini de sağlamak için bu özellikler çok önemli. Tabii unutmamak gerekir ki her markanın kendi kültürü ve kişiliği vardır, yaptığınız paylaşımlar mutlaka bunlardan izler taşır ve taşımalıdır da. Bunlar sizi aynı işi yapan diğer kişilerden ayıran noktalardır.

6) Gayrimenkul Danışmanı İçin Sosyal Medya Neden Önemli?

Ülkemizde yaklaşık 59 milyon kişi internet kullanımına sahip. ( İnternet kullanımı, sosyal medya kullanımı gibi konularda daha çok bilgi edinmek için 2019 Dijital Raporu Yayınlandı! Gayrimenkul Uzmanları İçin Rakamları Yorumladık.” blog yazımızı okumalısınız.) Özellikle gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünen ya da konut veya iş yeri arayan bir çok kişi öncelikle internetten arama yapıyor. Bir şekilde iletişime geçtiğiniz kişi sizi arama motolarında aradığında karşısına çıkıyor musunuz? Eskiden pr için gazetelere veya televizyonlara çıkmak için çok uğraşılırdı, şu an ise sosyal medya hesaplarınız sizin kendi pr ve tanıtım kaynaklarınız. Bunun için bu fırsatı olabildiğince lehinize çekmeniz size fayda sağlayacaktır. Sosyal medyadan müşteri kazanmasanız bile takipçileriniz için kendinizle ilgili doğru bir algı yaratmak önemli bir fayda!

Son bir önemli nokta, bir gün içinde defalarca paylaşım yapmayın. O fazla paylaşımları hikaye -story- kısmında yayınlayın. Her gün defalarca paylaşım yaparsanız takipçileriniz azalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.