Facebook Reklam ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi

gayrimenkul danışmanları için sosyal medya istatistikleri
2019 Dijital Raporu Yayınlandı! Gayrimenkul Danışmanları İçin Rakamları Yorumladık.
12/02/2019
gayrimenkul danışmanları için sosyal medya kullanımı ve instagram reklamları
Gayrimenkul Danışmanları İçin Sosyal Medya Yönetimi
08/03/2019
instagram reklamları ile form toplamak

instagram reklam, facebook reklam, sosyal medya reklam

Instagram Reklam | Facebook Reklam

Bu yazımızda en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alan facebook ve instagram platformlarının reklam amaçlı olarak kullanımına değineceğiz. Instagram reklam alanları ve facebook reklam alanları gayrimenkul uzmanlarının portföylerine yönelik alıcı ve satıcı data edinmesi için gittikçe artan bir değere sahip. Öyle ki sahibinden.com üzerinden ayda 2 milyon satılık ilanı giriliyor. Her ne kadar hurriyet.com ve sahibinden.com gibi emlak siteleri kullanıcılar için detaylı filtreleme imkanı verse de, sosyal medya reklamları olan facebook ve instagram reklamları ile sizin belirlediğiniz hedef kitleye reklamlarınızı – portföylerinizi göstermek çok daha etkili olabiliyor. Bunun temel sebebi de hedef kitlenize binlerce ilan arasından sıyrılarak reklamınızı gösterme şansı yakalamanız.

Hedef kitleniz ister alıcı olsun ister satıcı, bir konut almadan ya da satmadan önce mutlaka bir ön araştırma yapıyor. İşte tam bu noktada ilgili bölgede arama yapan hedef kitleyi yakalamak satışlarınızı kısa sürede gerçekleştirebilmek için önemli.

Konu Başlıkları

>>1) Neden Facebook ve Instagram Reklam Çalışması Yapmalısınız?

>>2) Instagram Reklam Çalışması İçin Hedef Kitle Belirlemenin Önemi

>>3) Bilinirlik Reklamları ve Portföy İlişkisi

>>4) Instagram Reklam | Facebook Reklam | Potansiyel Müşteri – Form Reklamları

>>5) Formları Nasıl Değerlendirmelisiniz?

>>6) Formlara Ne Zaman Dönüş Yapmalısınız?

Sosyal medya hespalarınızı açtınız, sayfalarınızı oluşturdunuz. Paylaşımlar yapmaya başladınız ve artık reklam vermeye sıra geldi. Öncelikle sosyal medya reklamı gerekli mi? Neden reklam vermelisiniz buna bakalım.

1) Neden Facebook ve Instagram Reklamı Vermelisiniz?

Facebook kullanımı geçen seneye göre azalırken (we are social 2019 raporuna göre, detaylı incelemek isterseniz tıklayınız. ) instagram kullanımı yükselmiş. Linkedin ise tam da olması gerektiği gibi büyümeye devam etmiş. Peki bu rapor bize neler söylüyor? Bu konuda detaylı bilgi için “2019 Dijital Raporu Yayınlandı! Gayrimenkul Uzmanları İçin Rakamları Yorumladık.” blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Sosyal medyada geçirilen ortalama süre ise 2 saat 46 dakika !!! İşte sosyal medyada yer almak ve reklam vermek için harika bir neden! Çünkü müşteriler günde ortalama 2 saatini sosyal medya platformlarında geçiriyor.


İnternet kullanıcılarının %84’ü her gün en az 1 kez internete giriş yapıyor. Haftada 1 giriş yapanların sayısı ise %12. Bu neden önemli? Reklamlarınızı en az 1 haftalık periyotlarda yayınlarsanız, o %12’lik kısımı da dahil edebiliyorsunuz.

Sahibinden.com üzerinden 2018 yılında toplam 2 milyon satılık ev ilanı girişi yapıldı. Kiralıklar ve iş yerleri bu dataya dahil değil. Emlak siteleri üzerinde ilanlarınızın gözden kaçması mümkün. Ancak sosyal medya reklamları ile ilanınızı görecek olan kişilerin hedeflemesini siz yapabiliyorsunuz, Bu durumda potansiyel hedef kitlenize erişmeniz için büyük bir fırsat.

2) Instagram Reklam Çalışması İçin Hedef Kitle Belirlemenin Önemi

Hedef kitle belirlemek demek belirlediğiniz özellikleri taşıyan kişileri seçmek demek. Örneğin, son 1 yıldır nişanlı, kadıköy’de ikamet eden ve 24-35 yaş arası kişileri seçebiliyorsunuz. Bir başka örnekte ise şirket sahibi olan, gayrimenkul alımıyla ilgili 40 yaş üstü kişilerin hedeflenmesi gibi.

Hedef kitleyi istediğiniz kadar detaylandırma şansınız var. Reklamları hangi platformlarda yayınlayacağınızı da seçebiliyorsunuz. Örneğin reklamlarım sadece instagram’da yayınlansın deme şansınız var.

Genelde evin satılık olduğu bölgede yakın çevrede yaşayan insanlara duyuru yapıyoruz. İşte tam bu hedeflemelerle gayrimenkulün 1 km çevresine de reklamınızı gösterebiliyorsunuz, bir başka değişle nokta atışı yapabiliyorsunuz.

Gazete ilanları, gazete yanında verilen insert aracılığı ile ölçümleme şansınız yok. Yani kimler broşürünüzü okuyor bilemeyebilirsiniz ancak sosyal medya reklam çalışmaları ile kontrol elinizde ve görmesini istediğiniz kişiler reklama erişiyor.

Tabii hedeflemenin bir çok püf noktası var ve iyi bir hedefleme hem reklam maliyetinizi azaltacak hem de daha ilgili kişilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

3) Bilinirlik Reklamları ve Portföy İlişkisi

Facebook üzerinden reklam yöneticisine girerek facebook reklam çalışması yapmak için farklı reklam türlerini seçebiliyorsunuz, aynı yerden instagram reklam çalışması da yapabiliyorsunuz. Bilinirlik reklamları ile daha ucuz maliyetle bir çok kişiye erişmeniz mümkün. Eğer hedefiniz bir çok kişinin reklamınızı görmesi ise bu reklam türünden faydalanabilirsiniz. Bunun bir diğer güzel kısmı ise sıklık seçerek bir kişinin kaç kez reklamınızı görmesini istediğinizi seçiyor olabilmeniz. Unutmayın bilinirlik oluşturmak için ister dijital olsun ister çevrim dışı reklam alanları olsun, tek bir kez görmek ve duymak yeteri değildir. Hatırlanır olmak için düzenli aralıklarla çalışmaları sürdürmeniz gerekir.

4)Instagram Reklam | Facebook Reklam | Potansiyel Müşteri – Form Reklamları

Gayrimenkul sektöründe Türkiye’de en çok tercih edilen reklam türü diyebileceğimiz reklam türü ise potansiyel müşteri reklamları, bir başka deyişle form topladığınız reklam türü. Facebook reklam paneli üzerinden hem instagram reklam çalışması planlayabilir hem de facebook reklam çalışması planlayarak form toplayabiliyorsunuz. Bu reklamın iki farklı değerli yanı var. Birincisi reklam ile data toplamış oluyorsunuz, yani bu kişilere daha sonra farklı şekillerde tekrar temas etme şansınız var. Bir diğeri ise potansiyel müşteri aksiyon almış oluyor yani bilgileri sizinle paylaşıyor. Her ne kadar aralarda yanlışlıkla forma basan, bilmeden yapanlar da olsa genellikle iyi bir reklam oluşturduğunuzda gayrimenkulü gezdirmek için randevu ayarlayabiliyorsunuz. Artık bundan sonrası sizin satış becerileriniz ile de ilintili. Tabii reklamı verirken seçtiğiniz özelliklerde yine gelen formların işe yaramasını etkiler.

Özellikle büyük inşaat firmaları da projeleri için bu reklam türünden faydalanmaktadırlar. Bir kısmı formu bu şekilde toplar, bir kısmı ise mikro siteye yönlendirip, mikro site üzerinden form toplar. Amaç hep aynıdır, form toplamak. Elinizde bilgiler varsa daha sonra bu potansiyel kişilere farklı şekillerde iletişime geçebilirsiniz. Tabii bunun için takip sistemi oluşturmak çok önemli.

Form reklamlarının bir dezavantajı ise bilinirlik reklamlarına göre daha pahalı olması. Örneğin 20.000 kişi için bilinirlik reklamında 80 TL yeterli olabilirken, form reklamında daha yüksek bir bütçe oluşur. Facebook reklam ücretleri ve instagram reklam ücretleri ile ne kadar kişiye ulaşacağınızın kesin bir tanımı yok. Hedef kitlenizin büyüklüğü, hedeflediğiniz konum, hedeflemenizin özellikleri, seçtiğiniz reklam türü, reklamı ne kadar süre ile yayınladığınız gibi etmenler fiyatlandırmayı etkiliyor.

Unutmamak gerekir ki reklam bütçesini oluşturan temeller hedef kitleniz, reklamın nerelerde yayınlanacağı ve seçtiğiniz reklam türü ile ilintilidir. Dolayısı ile her portföyünüze aynı bütçeyi ayırsanız da gösterilen kişi sayıları farklı olacaktır.

Örneğin video reklamları daha ucuzdur. Video reklamları ile çok daha fazla kişiye erişebilirsiniz. Önemli olan ne amaçla reklam verdiğiniz ve hangisinin işinize daha çok yarayacağına karar vermenizdir.

5) Formları Nasıl Değerlendirmelisiniz?

Formları aldınız, aradınız ulaşamadınız, telefon o an kapalı veya açılmıyor. Ne yapmalısınız? Tabii ki defalarca aramalısınız, mesaj göndermelisiniz. Form sahibi ile görüşmeli ve randevu ayarlayarak konutu görmesini sağlamalısınız. Özellikle bölge çalışarak ilerleyen gayrimenkul danışmanları bu konuda daha avantajlılar. Çünkü reklamda gayrimenkulün fiyatını belirtmediğinizde gelen formlar için elinizde alternatif gayrimenkuller olması, randevuya dönüştürme ve işlem gerçekleştirme olasılığınızı arttıracaktır. Örneğin 800.000TL olan bir konut için formu dolduran kişiye fiyat yüksek gelirse ve bütçe 600.000TL civarı ise ve siz bölge çalışıyorsanız, hemen başka bir alternatif önerebilirsiniz. Form sahibi bir arayış içindedir ve ona farklı önerilerle gidebilirsiniz.

Diyelim ki form için görüştünüz ama evin özellikleri kişiye uymuyor, bu durumda ne yapmalısınız? Gayrimenkulün fiyat vb. özelliklerinden dolayı alıcı olarak değerlendiremediğiniz form dolduran kişileri iletişim planınıza dahil ederek ileride müşteriye dönüştürebilmek için iletişim çalışmaları yapmalısınız. Facebook reklam ve instagram reklam çalışmalarından elde ettiğiniz formlardan gelen datayı mutlaka değerlendirmelisiniz!

Bir diğer olasılık ve genelde karşılaştığımız bir durum ise bu şekilde ilanınızı gören bir kişinin satıcı pozisyonu ile form doldurup, kendi gayrimenkulü için sizinle iletişime geçmesi. Bunun faydası şu siz uğraşmadan satıcı portföyü elde edebilirsiniz. Unutmayın yapıyorum demek ile yapmak arasında fark var. Reklam çalışmanızı gören bir satıcı profili sizinle çalışmayı düşünebilir çünkü aynı reklam planlamasını kendi gayrimenkulü için de yapacağınızı düşünür.

6) Formlara Ne Zaman Dönüş Yapmalısınız?

Formlar ile ilgili en can alıcı noktalardan birisi ki bu sadece gayrimenkul danışmanları için değil, büyük inşaat projelerinde satış departmanında olanlar için de önemli, nedir bu kadar önemli olan? Forma en kısa sürede dönüş yapmak. Nedir bu kısa süre? Kimi araştırmalar 5 dakika olduğunu söylüyor. Benim önerim 15-20 dakika içerisinde dönüş yapabilmek. Bu sürede dönüş yapmak sıcağı sıcağına dönüş yapmak demek. Müşteriyi konutu görmeye ikna etmeniz çok daha olası. Üç gün sonra yapılan dönüşün randevu ayarlama olasılığınızı azaltacağı aşikar.

Kısa zamanda dönüş ise aynı zamanda işinizi ciddiye aldığınızın bir göstergesidir. İster alıcı ister satıcı olsun herkes işlemlerin ivedilikle halledilmesini ister. Kısa sürede dönüş yaparak bunu göstermiş de oluyorsunuz.

Sosyal medya stratejisi oluşturmak ile ilgili diğer blog yazımızdan faydalanabilirsiniz. Başka bir blog yazısında görüşmek üzere.

Haber Bültenimize Üye Olun!

Yenilikleri Zamanında Yakalayın.

2 Comments

  1. […] ve Instagram reklam çalışmaları ile ilgili olarak daha fazla bilgi sahibi olmak için ” Facebook ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi ” blog yazımızı okumanızı […]

  2. […] Facebook ve instagram reklam çalışmaları ile ilgili daha çok bilgi edinmek için ” Facebook reklam ve Instagram Reklam Çalışmalarının Gayrimenkul Danışmanları İçin Önemi ” blog yazımızı okumanızı tavsiye […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.